Tasarım Atölyesi Kadıköy, teknolojiyle iç içe geçen sanatsal üretimlerin masaya yatırıldığı, sanat ve teknoloji arasındaki bağlantının irdelendiği bir panel gerçekleştiriyor.

Teknolojiyle beraber sanata erişim kanallarının farklılaştığı, bir anlamda kolaylaştığı bu dönem, sanat alanında bir devrime işaret ediyor. Hiscox’un verilerine göre önümüzdeki üç yılda %100 büyüyecek olan online sanatın fiziksel ortamlara olan bağlılığı azaltması, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin sanat deneyimini geliştirmesi herkesi resim, fotoğraf, heykel ve dijital baskı alanlarında yaşanan bu devrimde söz sahibi olmaya itiyor.

Bu bağlamda tartışmaya açılan konuyu  SanatBulur.com’un kurucu ortaklarından Onur Basat ve ABD merkezli Muse VR şirketinin kuruc​uları​ ​Taha Alkan ve ​Talat Alkan farklı yönleriyle değerlendirecekler. Onur Basat, sanatın online ortamda pek çok paydaşla birlikte gelişmesinin, yayılmasının avantalarını ve sınırlarını tartışacak; Taha Alkan ve ​Talat Alkan ise VR alanında sanatın ve bilimin yerini irdeleyecek.

Etkinlik 8 Temmuz Cumartesi günü saat 16:00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleştirilecek.