Carlo Ratti tasarladığı gömülü hareket sensörlerine sahip modüler oturma birimi ile sonsuz sayıda mekansal kompozisyona olanak tanıyor. Basit bir el yönlendirmesiyle harekete geçen birimler, farklı kullanım potansiyellerine cevap veriyor.

Opendot firması ile işbirliği içinde gerçekleştirilen yenilikçi tasarım Lift-Bit, dijital olarak yeniden yapılandırılabiliyor. Cedric Price’ın 1970’li yıllarda ortaya attığı Generator Project’i referans alan proje, bireysel tercihlerin sayısal tasarım yöntemleri ile mobilyalara uyarlanmış halini sunuyor.

gdfgd

 

Birbirine eklemlenen altıgen taburelerden oluşan sistemde, ahşap ayaklı tekstil kaplı tekil birimlerin yüksekliği diğerlerinden bağımsız bir biçimde değiştirilebiliyor. Sensörler, taburenin birkaç santimetre üzerindeki hareketleri algılayarak yukarı ya da aşağı doğru yönleniyor. Dijital bir ağ sistemi, mobil uygulamaya da bağlanıyor ve bu uygulama bir dizi üç boyutlu kompozisyonu otomatik olarak gerçekleştiriyor.

carlo-ratti-lift-bit-opendot-milan-design-week-2017-003

Ratti’nin geçtiğimiz yıl “Şeylerin İnterneti” adıyla başlattığı, ortamı dijital teknolojileri kullanarak bitimsizce dönüştürmeyi öngören proje kapsamında gerçekleştirdiği mobilya, gelecekte bu konuda gerçekleştirilebilecekler hakkında da önemli bir prototip.

Fotoğraflar: © Carlo Ratti