İki Mimar ofisinin tasarladığı Clinique 312, bünyesinde hizmet veren doktorların farklı karakterlerini bütüncül bir dille yansıtan bir kurguya sahip.

Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde bulunan bir yapının içine yerleşen Clinique 312, giriş ve birinci katlarda toplam 220 metrekarelik alana yayılıyor. Giriş katta karşılama bankosu, misafir bekleme alanı, üç adet klinik, panaromik röntgen odası, sterilizasyon ve laboratuvar bölümü, personel için giyinme odası ve WC, mesul müdür odası ve mutfak yer alırken ikinci kattaysa doktor odaları bulunuyor.

aa

Yapıdaki işlevsel dönüşüm ve tahrip olmuş mekanların yeniden düzenlenmesi için yaklaşık üç ay süren bir projelendirme ve uygulama sürecinin ardından tamamlanmış. Mekandaki tüm duvar, zemin ve tavan kaplamaları kaldırılarak ve yapının elektrik, kuvvetli akım ve mekanik tesisatı da tamamen yenilenerek köklü bir değişiklik yapılmış. Doğal ışıktan etkin şekilde faydalanabilmek amacıyla tüm cephelerde mümkün olan en büyük genişlikte açıklıklar kullanılmış.

İç mekan tasarımında, üç farklı doktorun, birbirlerinden farklı karakterlerinin renklerle mekana yansıtıldığı bir kurgu oluşturulmuş. Diğer bir deyişle, mekanda üç farklı kimlik yorumlanmış. Sarı, mavi ve pembe renkler, doktorların tercihlerine göre özel olarak belirlenmiş. Proje kapsamında seçilen malzemelerin yalın ve modern çizgiyi temsil eden bir dil birliğine sahip olması ön planda tutulmuş.

003

Giriş bölümünde yer alan karşılama bankosu akrilik ve ahşabın bir araya geldiği bir tasarımla, özel olarak üretilmiş. Misafirlerin bekleme alanında kullanılan mobilyalarsa Koleksiyon Mobilya ürünleri arasından seçilmiş. Mekanda kullanılan aydınlatma elemanlarıysa Bahar Aydınlatma’ya ait. Zeminlerde epoksi ve parke tercih edilirken klinik bölümü duvarlarında kısmi mucartalı traverten kullanılmış. Klinik kapıları kurumsal renklerle ve sayılarla, kliniğin adı olan 312’yi temsil edecek şekilde detaylandırılarak, temperli cam üzeri folyo baskı uygulaması ile üretilmiştir.

Proje Adı: Clinique 312

Proje Yeri: Çankaya, Ankara, Türkiye

Tasarım Ekibi: Berkay Şeşen, Süha Özcan Afacan

İşveren: Clinique 312

Proje Tarihi: 2012

Yapım Tarihi: 2012

Toplam İnşaat Alanı: 220 m2

İç Mekan Tasarımı: İki Mimar Danışmanlık & Mimarlık

Ana Yüklenici: İki Mimar Danışmanlık & Mimarlık

Proje Tipi: Sağlık

Fotoğraflar: Umut Kebabcı