Şeker kristallerinin mekansal öğeler olarak yeniden yorumlandığı Shugaa tatlı barında, menüyle iç mekan arasında kuvvetli bir bağ oluşturulmuş.

Tayland’da bulunan Shugaa, party/space/design ekibi tarafından tasarlanmış. Yaratıcı menüsüyle dikkat çeken ve müşterilerini farklı tatlarla şaşırtmayı seven şef, iç mekanda da menünün ve farklılığın yansıtılmasını istemiş. Mekanın cam cephesi, barın dışardan tümüyle okunmasını sağlıyor ve şeker kristallerine gönderme yapan aydınlatma elemanlarını ve yerleştirmeleri açığa çıkarıyor. Mint yeşili minderler ve ahşap kaplamalar da yalın ve doğal bir ortam kurguluyor.

SHUGAA_room_for_dessert_by_partyspacedesign__Sukhumvit_61__Bangkok14

İki katlı mekanın duvarları, özel bir teknikle geometrik uzantılara sahip olacak şekilde üretilmiş. Bu uzantılar mekan algısını manipüle ediyor. Şeker kristallerinden esinlenerek tasarlanan bir diğer öğe de merdiven olmuş. Akrilik kutularla çevrelenen merdivenin ritmik hareketi, mekana görsel anlamda zenginlik katmış.

SHUGAA_room_for_dessert_by_partyspacedesign__Sukhumvit_61__Bangkok09

Geniş galeri boşluğu sayesinde üst kattan tatlı yapım süreci de izlenebiliyor. Üst kat aynı zamanda çeşitli etkinliklere; atölye çalışmalarına ve grup toplantılarına ev sahipliği yapacak şekilde yeniden düzenlenebiliyor.

Fotoğraf: © FSections