Sinan Logie ve Melek Aksoy’un gerçekleştirdiği Arketipler sergisi Brüksel’den sonra Ankara’da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda ziyarete açıldı.

Türkiye coğrafyasında farklı kültür ve zamanlarda inşa edilen mimari örneklerin yan yana getirildiği sergide Logie ve Aksoy, Çatalhöyük, Divriği Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı gibi farklı dönemleri temsil eden yapılarda tespit ettikleri 11 mimari örneği; Sedad Hakkı Eldem, Turgut Cansever ve Behruz Çinici gibi 20. yüzyıl mimarlarının işlerindeki mimari örneklerle eşleştiriyorlar.

11 mimari eşleştirme ile toplam 22 heykel / maketin yer aldığı sergi, Anadolu mimari geleneği ve Modern Türkiye mimarisi üzerine arşivsel bir niteliğe sahip olduğu gibi, dikkat çektiği mimari unsurlar, bunları kavramsallaştrması ve görselleştirmesi bakımından da Türkiye güncel sanat ortamında tamamen özgün bir yere yerleşiyor.

Geçtiğimiz aylarda Brüksel’de Europalia Festivali kapsamında gösterilen Arketipler, Öktem&Aykut ve UM:AG işbirliği ile gerçekleşecek sergiler dizisinin de ilki olacak. 9 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak sergi; kubbe, saçak, sıra pencere, havuz, Türk Evi, mahalle gibi 11 mimari unsur üzerinden Türkiye coğrafyasına ait bir mimari okuma sunuyor.