Chicago’nun güneyinde terk edilmiş bir sosyal konut alanı, disiplinlerarası ortaklıklar sayesinde sanat merkezine dönüştürülmüş.

Landon Bone Baker Architects tarafından gerçekleştirilen proje, beş yılı aşkın bir süredir, kendisiyle birlikte tüm çevreyi de kültür odaklı bir dönüşüme sevk ediyor. 36 birimden oluşan bir konut kompleksinin sanat merkezine dönüşme sürecinde, yaklaşık 205 metrekarelik alanı kaplayan dört birim kaldırılmış. Böylece bu alanın sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bir buluşma mekanı olarak işlemesi sağlanmış.

2

Toplum odaklı bir dönüşüm projesi olan Dochester Art + Housing Collaborative, son derece ekonomik bir şekilde ortaya konmuş ve bölgedeki çocukların gelişimine, gençlerin buluşmasına katkı sağlayan bir yer haline gelmiş. Bölgedeki diğer güzel sanat akademileri ve dans okullarıyla da işbirliği içinde ilerleyen programı sayesinde özel ve kamusal etkinlikler arasındaki denge de kuruluyor. Böylelikle yapı, güney Chicago’da yaratıcılığı ve sosyal etkileşimi tetikleyen bir dönüşüm sürecinin de temellerini atıyor.

Kompleksin kimi birimleri de düşük gelirlilere tahsis edilmiş konutlar olarak kullanılmaya devam ediyor. Konut birimleri ve sanat merkezi arasındaki açık alanların peyzaj düzenlemesi de kamusallık göz önüne alınarak yeniden düzenlenmiş.

landonbonebakerarchdesignboom01

Merkezin cam cepheleri, tuğla kaplı konut birimlerinden ayrışarak sokakla kurulan iletişimi kuvvetlendiriyor ve etkinlik zamanlarında davetkar bir şekilde açılıyor.

Fotoğraflar: © Barry Rustin Photography