İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, “Çapraz Yansımalar / Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” sergisiyle Le Corbusier’nin üretimlerine yer veriyor.

Fondation Le Corbusier ve Seranit Group sponsorluğunda açılacak sergi, Cemal Emden’in oluşturduğu Le Corbusier portfolyosundan seçkilerle gerçekleştiriliyor. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünü üstlendiği sergide Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alacak.

Görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın Camera Lucida adlı kitabından ilhamla; Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilerek onlardan içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden “çekici geldiğini” ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istenmiş.

9 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında Teşvikiye’de bulunan Galeri Işık’ta yer alacak sergiye ek olarak fotoğraf ve metinlerin yer aldığı bir kitap da basılacak.