Zemberek Tasarım, gerçekleştirdiği Skechers TR Performans Showroom’uyla markanın dinamik ve esnek kimliğini mekanda da yansıtıyor.

Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü olan şirketin ana binasında yer alan mekanda, markanın performans ayakkabıları sergileniyor. Showroom, sipariş dönemlerinde sezon ürünlerinin, markanın satış temsilcileri tarafından bayii temsilcilerine sunulması amacıyla kullanılıyor.

c

Markanın performans ayakkabılarında bulunan rahatlık, esneklik ve akıcı hareket deneyimi gibi unsurlar, mekandaki eğrisel organik formun sürekliliğine referans oluyor. Koşu, yürüyüş ve fitness ürünlerinin sergilendiği mekanda, dinamizmi çağrıştıran akıcı yapı, hızlı ve aktif bir yaşam stilinin mekansal karşılığına işaret ediyor.

Eğrisel sergileme sistemi, tüm ürünlerin aynı bakış noktasından, uzaktan da olsa mümkün olduğunca algılanabilmesini sağlayarak mekanın merkezinde konumlanan toplantı masasını bir amfi tipolojisinde çevreliyor.

b

Binanın bodrum katında konumlanan showroomun, küçük bir iç bahçeye açılan bir cephesi bulunuyor. Bu bahçe, akıcı yapıyı kesmeyen bir denge amaçlanarak; manzarayı net biçimde çerçeveleyen bir yarık yaklaşımıyla mekana dahil oluyor.

Sergileme sisteminin plan düzleminde içbükey olduğu noktalarda, rafların kesitte yükseldikçe büküm merkezinden uzaklaşarak geriye doğru giden dizilimi, markanın her sezon farklılaşan, özelleşmiş ürün grupları için kesintisiz yapı içerisinde var olabilecek bir bölgeleme imkanı sağlıyor.

Markanın spor tekstil ürünlerinin sergilendiği kayar panolar, eğrisel raf sistemine paralel bir mekanizma üzerinde konumlanarak tekstil ürünleriyle farklı ayakkabıların kombinlenerek sunulmasına imkan sağlıyor.

d

Proje Adı: Skechers TR – Performance Showroom

Mimari Tasarım: Zemberek Tasarım

Tasarım Ekibi: Başak Emrence, Şafak Emrence, Ece Ilgın Avcı, Cansu Sezer, Pınar Sünbül

İşveren: Olka Spor Malz.

Proje Yeri:  Ortaköy, Beşiktaş, İstanbul, Turkey

Proje Alanı: 110 m²

Proje Tasarım ve Uygulama Tarihi: Mayıs-Eylül / 2015

Fotoğraflar: Şafak Emrence