Eğitim alanlarının yerleşiminden kullanılan malzemelere ve iç-dış mekan arasındaki ilişkiye kadar dikkatle düşünülmüş bir tasarıma sahip anaokulu, çocukların çevreleriyle kurdukları etkileşimi eğitim odaklı bir yaklaşımla pekiştiriyor.

İtalya’nın Reggio Emilia bölgesinde projelendirilen okul, 2012′de yaşanan depremde zarar gören iki eğitim yapısının yerine inşa edilmiş. Yapı, 0-3 yaşları arasındaki 120 çocuğa eğitim alanı sağlayacak şekilde Mario Cucinella Architects tarafından tasarlanmış. Bir omurga sistemine yerleştirilen iç mekanlardaki formlar, alan organizasyonu, dokular, renkler, ışık, akustik gibi bütün tasarım kararları tamamen çocukların büyüme ve eğitim koşullarını esas alan pedagojik bir yaklaşım doğrultusunda alınmış.

Mario Cunella Arch - Scuola d' infanzia a Guastalla

Doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanıldığı projede, yapının çevresel zararlarını mümkün olduğunca düşük tutmak amaçlanmış. Yüksek izolasyon, görsel sürekliliği sağlayan şeffaf yüzeyler, yağmur suyunu biriktirmek için yerleştirilen sistem ve çatıya yerleştirilen fotovoltaik sistemlerle okulun enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılacak mekanik ekipman kullanımı asgari bir düzeye çekilmiş.

Sınıflar ve laboratuvarlar arasındaki her bağlantı, çocukların merakını cezbedecek ve deneyimlemekten memnun olacakları alanlar şeklinde tasarlanmış. Daralıp genişleyen, şeffaf yüzeylerle görüşü arttıran, durmalarına ve hareket etmelerine izin veren, birbirleriyle hem iletişim kurmalarını hem de oyun oynamalarını sağlayan iç mekan kurgusuyla proje, çocukların onlara hem karmaşık hem de tanıdık gelen bir ortamda vakit geçirmelerini sağlıyor. Okulun, yerleştiği alanda ağaçlarla kurduğu görsel ve fiziksel ilişki de çocuklar için güvenli bir bölge oluşturuyor.

Mario Cunella Arch - Scuola d' infanzia a Guastalla

Fotoğraflar: © Moreno Maggi