Tokyo’da bulunan Steinway & Sons piyano mağazasının tasarımına müziğin izleri yansıtılmış. Salt mimarlık ofisinin tasarladığı mağazada, piyano telleri vitrinlere taşarak mekanın kendisini bir enstrümana dönüştürüyor.

19. yüzyılda kurulan piyano üreticisi Steinway & Sons, Tokyo’da açılacak mağazalarında markanın tarihini ve ürünlerini yansıtacak bir tasarım talep etmiş. Salt ofisi de tasarımda piyano üretimini, işçiliğini, markanın tarihini ve felsefesini ortaya koyan bir yaklaşım benimsemiş.

steinway-and-sons-flagship-shop-ogata-yoshiki-salt_dezeen_1568_21

Mağazanın vitrinine yerleştirilen 12.000 paslanmaz çelik tel, müşterilerin ilk karşılaştıkları tasarım öğesi olmuş. Vitrinde tam da piyanolarda kullanılan sayıda tele yer verilmiş. Mekanda titreşen teller, piyanonun mekanizmasına gönderme yaparak müşterileri etkiliyor.

Firma tarihi boyunca gerçekleştirdiği 125 patentli tasarımın tümünün izleri de mekanın duvarlarındaki ahşap kaplamalarda vurgulanmış. Aynı zamanda piyano yapımında kullanılan beş farklı ahşap çeşidi de döşeme kaplaması olarak tercih edilmiş.

steinway-and-sons-flagship-shop-ogata-yoshiki-salt_dezeen_1568_271

Girişin hemen yanında bulunan akor odalarına yerleştirilen ve özel olarak aydınlatılan piyanolar vitrinden de izlenebiliyor. Ahşap duvar kaplamaları da sahne perdelerinin dalgaları gibi biçimlendirilmiş.

Fotoğraflar: © Salt