Oturmanın yanı sıra farklı işlevlere de cevap veren Viustool taburesi, özellikle tasarım okullarında paftalar ve proje ruloları için kullanışlı depolama alanları sunuyor.

Taburenin tasarımında maksimum kullanışlılık fikri öne çıkıyor. Hedef kitlesi olarak tasarımcıların seçildiği projede Viustool, kullanıcısına oturma eyleminin ötesinde depolama ve sergileme kolaylıkları da sağlıyor. Tasarımda taburenin rahatça taşınabilmesi de önemli bir rol oynamış.

a

Kontraplak malzemeden kalıplama sistemiyle üretilen tabure modül çektirme elemanlarıyla bağlanıp TİK rengi cila ve mat vernik uygulamasına tabi tutulmuş.

Modern ve minimalist anlayıştan yola çıkılarak başlayan tasarım sürecinde taburenin çok işlevli özellikleri vurgulanıyor. Ürün üç katman ve üç işlevden oluşuyor. Öncelikli olarak oturma elemanı olan taburenin üzerinde bulunan kesik bölmeye sunum paftaları sıkıştırılabiliyor; bu sayede tabure ayaklık görevi görüyor. Oturma kısmının altında proje ruloları için açılan boşluk sayesinde taburenin daha hafif olması da sağlanmış.

5

Proje: Aslı Özcan – Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü