Tal Engel tasarladığı banyo küvetini, geleneksel Asya gemi yapım yöntemlerinden esinlenerek oluşturmuş. Tasarımcı gemi ve küvet arasındaki tersyüz ilişkiyi malzeme ve teknikle vurguluyor.

Otaku adını taşıyan tasarım, ahşap şeritlerin geleneksel bir örgü tekniğiyle örülmesiyle oluşturulmuş. Ahşap şeritler önce rahat şekil alabilmeleri için nemlendirilmiş ve küvetin oval formuna getirilmiş. Bu şekilde sabitlenerek kurutulan ahşaba daha sonra reçine uygulanmış. Böylece hem küvetin strüktürel dayanımı artırılmış hem de malzemenin su geçirmesi önlenmiş.

woven-bathtub_otaku-tal-engel-dezeen_936_0

Siyah renkli çelik çerçeve içine yerleştirilen küvette tasarımcı, siyah çeliğin zarif ve dayanıklı bir imge yarattığını belirtiyor. Form ve malzemenin birleşimi net ve minimalist bir çizgi çizerken bir yandan da tüm yapım sürecini okutuyor.

Engel’in uyguladığı ahşap örgü tekniği bundan yüzyıllar öncesinde Asya’da bambu kayıkların yapımında da kullanılan bir teknik. Tasarımcı bu yöntemle denize açılmak ve banyo yapmak arasında ilişki kuruyor. Bu iki eylemin birbirinden tamamıyla zıt karakterlerde olduğunu vurgulayan Engel, bu karakterleri malzeme seçimiyle ortak bir noktada buluşturuyor.

Fotoğraflar: © Tal Engel