Caroline Pertsch’in tasarladığı Zostera tabureleri biyo-atıkların geri dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Adını da sahillere vuran yosunumsu bitkiden alan tabureler, alternatif malzemelerin kullanımına da ön ayak oluyor.

Biyo-atıklardan elde edilen bir malzeme ile üretilen tabureler, tasarım olarak sade bir görüntü sunarken; altyapısını oluşturan ekolojik fikir ile insanları, geleceği şekillendirebilecek yeni malzemeler konusunda düşünmeye davet ediyor. Her yıl kıyıya vurarak sahilleri kirleten tonlarca Zostera deniz bitkisinin kullanılması fikrinden yola çıkılan projede, biyolojik atıklar malzemeye dönüştürülüyor. Deniz çayırı liflerinin, bitkisel yağlardan elde edilen bir tür reçine yardımıyla sabitlenmesi ile oluşturulan eko-plastik malzeme daha çok mantarı andırıyor.  Doğal bitkisel lifler ayrıştırıldığında farklı renk seçenekleri de elde edilebiliyor.

2

Taburenin oturak kısmını üretmek için kullanılan bu yeni ekolojik malzeme, son derece hafif olmasının yanında ayrıca sağlam bir taşıma potansiyeline sahip. Bitkisel bir atıktan üretilerek onun beklenmedik potansiyelini ortaya çıkaran proje, malzeme dünyasında ortaya çıkabilecek yeni düşünce tarzları için bir kapı aralıyor.

Fotoğraflar: © Caroline Pertsch