Sanat, fotoğraf ve mimarlığı bir araya getiren karma kullanımlı yapı 2 Girls Building, bu üç disiplin arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi ve aralarına giren sınırları silikleştirmeyi amaçlayan bir tasarıma sahip.

Kavellaris Urban Design (KUD) tarafından tasarlanan yapı, Melbourne kent merkezinde yer alıyor. Farklı karakterleri tek bir formda buluşturan bina sayesinde fotoğraf, mimari bir mekanla birlikte üç boyuta kavuşuyor. Fotoğraf mimarlığa, mimarlık fotoğrafa dönüşürken; bina da yapısal doku içinde karma kimlikli bir kent eserine dönüşüyor.

2

Mimari projeye sanatı da dahil etmek isteyen KUD, bu süreçte Avustralyalı fotoğrafçı Samantha Everton ile birlikte çalışmış. Everton’ın “Vintage Dolls” serisinden bir parça olan “Masquerade” eseri, binanın cephesine uygulanmış. Bir ev ortamında yan yana oturan iki kız figürünü gösteren fotoğraf, geleneksel kent yaşamını yansıtan anlatımından dolayı özellikle seçilmiş. Fotoğraf binaya canlı bir kabuk kazandırırken, cephenin beton yüzeylerinde, fotoğrafın arka planında görünen duvar kağıdını taklit eden desenler kullanılmış. Ayrıca, cephe üzerine yerleştirilen üç kat yüksekliğindeki bir lamba strüktürüyle dışarıdan izlenen sahneye üç boyut da kazandırılmış.

3

KUD ekibi projelerini, kullanılan çok katmanlı yapıyla sanatçıyı ve mimarı birbirine dönüştüren; onları tek bir anlatım altında yeniden tanımlayan bir tasarım olarak açıklıyorlar.

Fotoğraflar: © Peter Clarke