ACDF Architecture, terk edilmiş bir tren istasyonunu Kanadalı yazılım firması Lightspeed için ofise dönüştürmüş. Eskiyle yeni arasındaki ayrımın vurgulandığı tasarımda canlı renkler ve grafikler tuğla duvarlarla tezat oluşturuyor.

Kanada’nın Montreal kentinde bulunan ve 19. Yüzyılın sonunda inşa edilen yapı, geleneksel Kanada tren istasyonlarının tipik örneklerinden biri. Yaklaşık 2.800 metrekarelik alana sahip üç katlı tarihi yapı, dijital teknolojiyle uğraşan ofis için modern çizgilerle yeniden kurgulanmış. Dönüşüm sırasında yapının tuğra duvarları, çelik kolonları ve ahşap çatı kirişleri korunmuş. Yeni tasarımsa parlak beyaz yüzeyler ve bu yüzeyler üzerindeki renkli grafiklerden ve mobilyalardan oluşuyor. Bu sayede tarihi olanla yeni olan arasındaki ayrım net bir şekilde çiziliyor.

2

Lightspeed firmasının eski ofisinde sahip olduğu bir takım donatılar da görsel olarak yeniden canlandırılmış. Eski ofisin bahçesinde bulunan havuz ve etrafındaki toplanma alanını canlandırmak için mutfağın bulunduğu alanda kolonlara siyah renkli gölge çizgileri eklenmiş.

Çalışma alanları cam bölmelerle ayrılmış. Lobide birbirinden ayrılan üç ayrı bölüm de ev izlenimi oluşturacak izler taşıyor. Böylece daha özelleşmiş alanları tanımlıyor. Üst kattaysa açık ofis alanı yer alıyor. Taşıyıcı izlerinin tümüyle okunduğu alanda, çatı ana tasarım öğesi olarak öne çıkıyor.

3

Fotoğraflar: © Adrien Williams