DUS Architects, Avrupa Birliği toplantılarının gerçekleştirileceği binanın cephesini üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak yeniden tasarladı. Hollanda’dan sonra Slovakya’ya taşınacak yapı, geri dönüştürülebilir cephesiyle dikkat çekiyor.

Hollandalı tasarım ofisi DUS Architects, üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle bina yapımı konusunda çalışmalar yürütüyor. Avrupa Birliği toplantılarına ev sahipliği yapacak binanın tasarımında da bu konudaki deneyimlerini, cephe tasarımda uygulamışlar. Üç boyutlu olarak yazdırılan biyoplastik bir malzemeyle kumaşı birleştirerek ürettikleri cephe önümüzdeki altı ay boyunca toplantılara ev sahibi yapacak binanın cephesine gerilmiş.

2

Ekip, geçici binalarda en çok kullanılan malzemelerden biri olan gergi kumaşları daha önce üzerinde çalıştıkları biyoplastik bir malzemeyle birleştirerek geri dönüştürülebilir bir cephe sistemi elde etmiş. Keten tohumundan elde ettikleri bu yeni malzeme, doğal kaynaklardan elde ediliyor olmasının yanı sıra parçalanarak tekrar yazdırılıp kullanılabiliyor.

Cephedeki dikey paneller, çadır girişlerini andıracak şekilde kıvrılarak yükseliyor. Böylece cephenin altına gizlenmiş gibi görünen oturma platformları meydana çıkıyor. Mavi renkli yüzeyler de yine aynı malzemeden üretilmiş. Üçgen açıklıklar aynı zamanda bölgede bir zamanlar üretilen yelkenli gemilere de tarihsel bir gönderme yapıyor.

4

Hollanda’da üç boyutlu yazıcıyla bir kanal evi projesi yürüten ekip, bu geçici yapıyla birlikte bu teknolojinin mimarlıkta daha yaygın kullanımının önünün açılacağına inanıyor. Dijital teknolojinin geleneksel bina yapım teknikleriyle birlikte kullanılması da bu anlamda yeni bir dönemin açıldığına işaret ediyor.

Fotoğraflar: © DUS Architects