Alicja Prussakowska, üzerine yerleştirilen eşyalara göre şekil değiştirebilen Mizu rafını tasarladı. Japoncada “su” anlamına gelen Mizu, rafların dalgalı formuna gönderme yapıyor.

Tasarımın ardında yatan fikir, kullanıcının kendi hikayesini kurgulayabileceği, zamanla raflardaki göçüklerde, izlerde kişisel uzantısını yakalayabileceği bir sistem kurmak olmuş. Raflar, taşıdıkları eşyaların ağırlığına göre şekil alırken farklı görünümler oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda kişisel tercihleri de yansıtıyor.

2

Ahşap bir iskelet üzerine yerleştirilen teller aracılığıyla raflar basit bir şekilde hizalanabiliyor. Böyle dilediğiniz biçimi raflara verebilmek mümkün oluyor. Bu sayede sonsuz sayıda farklı yapılanma da gerçekleştirilebiliyor.

Rafın bir anlamda tabanını oluşturan siyah sandıksa temiz çözülmüş 45 derecelik birleşim detaylarıyla, depolama birimindense masif bir kütle gibi algılanıyor. Dolayısıyla kullanıcısına gizli bir alan da sağlıyor. Bu masif, katı etki rafların akışkan karakteriyle zıtlık oluşturarak bir yandan sapasağlam görünürken bir yandan da yumuşak çizgileri mümkün kılıyor.

3

Fotoğraflar: © Bartłomiej Senkowski