Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, kent yaşamında etrafımızı saran ama gelip geçerken çok da fark etmediğimiz seslere odaklanan Günlük Sesler sergisini gerçekleştiriyor.

İçerik geliştirme, sergi tasarımı ve grafik tasarımını PATTU’nun (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendiği sergide, ses tasarımcıları Mine Erkaya ve Ateş Erkoç’un ses yerleştirmeleri ile ziyaretçilere mekan, sokak ve kent gibi farklı ölçeklerde bir “soundscape” (ses alanı) deneyimi sunuluyor.

“Birey içinde bulunduğu ses ortamını nasıl algılar?” sorusu ile başlayan sergi, günün temposunda kaybolan sesleri ayrıştırabileceğimiz etkileşimli bir yerleştirmeyle devam ediyor. Bir diğer bölümde senaryo ve kurgusu Vassilis Danellis, hareketli görselleri Hürcan Emre Yılmazer’e ait “Şehirde Yine Bir Gün” adlı ses yerleştirmesi, sokakta kaydedilen sesleri ve efekt tasarımlarını ziyaretçilerle buluşturuyor. Bu bölümde, ziyaretçiye soundscape (ses alanı) deneyimi sunuluyor.

Ziyaretçilerin de etkinliğin bir parçası olma imkanı veren bir diğer bölüm de kent seslerinin derlendiği bir haritalama çalışmasından oluşuyor. Ziyaretçiler www.soundsslike.com internet sitesi üzerinden kaydettikleri sesleri yükleyebilecekler. Hüseyin Kuşçu tarafından geliştirilen ve sergi öncesi katılımcılarla buluşan interaktif harita, sergi boyunca ses kayıtlarını toplamaya devam edecek. Katılımcıların paylaşacakları sesler, hem web sitesinde hem de sergide oluşturulacak ses haritasında yer alacak.

20 Mart’a kadar ziyarete açık olan sergi, ANAMED’de görülebilir.