LEO firmasının yeni ofisi Çin’deki “şeffaf iş” modeline eleştirel bir bakış açısı da getiren bir yaklaşımla hiyerarşiye karşı duruyor.

Çinli dijital pazarlama firması LEO’nun Şanghay’daki yeni ofisi şeffaflık fikri üzerine kurulmuş. LLLab mimarlık ofisinin gerçekleştirdiği tasarımda tüm bölücü elemanlar camla oluşturulmuş. Cam bölücüler, gün ışığının derin çalışma alanlarına kadar kesintisiz bir şekilde ulaşmasını sağlarken bir yandan da işlevsel bir yöne de sahip. Toplantı notlarının, yaratıcı fikirlerin anında kayıt edebileceği yüzeyler olarak işliyorlar.

img_7_1446475778_c049643dbfc69a58840291e782651706

Ofisin parlak beton döşeme ve tavanı yansımalar oluşturarak ışığın tüm mekana yayılmasını sağlıyor. Mimarlar betonun bu denli yoğun kullanılmasında, yaratıcı fikirler için ham madde sayılacak bir yüzey oluşturma düşüncesinin yattığını belirtiyorlar. Şeffaf bölüntüler içinde kalan toplantı odalarının ve çalışma alanlarının ahşap zemin kaplamasıysa bu ham madde üzerinde işaretlenen alanlara vurgu yapıyor. Malzemeler arası geçişler mekan içindeki kesintisiz görsel akışı yavaşlatarak bir ritim kuruyor.

Ortak alanlarda tercih edilen mobilyalar da ofis içinde hareketlilik sağlayamaya yönelik olarak seçilmiş. Raflar, bitkiler, kahve alanı endüstriyel çizgilere sahip aydınlatma elemanlarıyla ışıklandırılmış. Genç bir ekip için tasarlanan ofis böylece dinamik bir ortam da sunuyor.

3

Projenin tasarımı da katılımcı bir süreçle gerçekleştirilmiş. Etkin çalışma ortamının kurulması için ofis çalışanları da sürece dahil olmuş. Mekansal ihtiyaçların anlık değişimine göre kurgulanan ofisin katlanır bölücüleri, zeminle birleşen masa yüzeyleri esnek dinamizmin yanı sıra esnek de bir tasarım ortaya çıkarmış.

Fotoğraflar: © Peter Dixie, LLLab