Mumbai için hazırlanan kentsel gelişim senaryosu, bölgenin bitki üretimine dayalı ekonomik koşulları göze alınarak oluşturulmuş.

Edinburg Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı Okulu öğrencileri Marshall Inglis ve Marcus Rothnie’nin projesi Mumbai’de bitkisel ekonomiye dayalı yeni bir kentsel gelişim modeli kurguluyor. “Klorofil Kent” projesi, bölgede geniş yer kaplayan mangrov ormanlarının ekonomisini kırmızı; kolonyal pamuk endüstrisini ise yeşil renkle temsil ediyor. “Kırmızı”, Mumbai’de doğal olarak gelişim gösteren bölgeleri temsil etmesiyle olumlu bir anlam taşıyor. Projenin amacı da küresel bir kent ideolojisinde ön plana çıkan “yeşil” alanların arasına daha fazla “kırmızı” sızmasını sağlamak ve bu gelişimi hızlandırma stratejileri ortaya koymak.

2

Klorofil kent gelişiminde altı farklı bölge seçilmiş. Bu bölgelerde kırmızı ve yeşillerin dağılımı ve mekansal karşılıkları incelenmiş. Mimari ve bölgesel müdahaleler aracılığıyla ekolojik, sosyal ve politik “kırmızı” dağılımı artırılması ve sömürgeye dayalı “yeşil”in azaltılması üzerine çalışılmış. Analizler, öneriler doğrultusunda ortaya konan kentsel gelişim senaryosunun “kırmızı”nın alternatif bir politik model olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Proje: Marshall Inglis, Marcus Rothnie – Edinburg Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı Okulu