Marc Fones & Theverymany stüdyosunun Fransa’nın Argeles bölgesinde gerçekleştirdiği strüktür, yapısal performans ve mekansal deneyimi bir araya getiriyor.

Kendi kendini taşıyabilme özelliğine sahip hafif yapı, 3 milimetre kalındığında 990 adet boşluklu alüminyum plağın komşuluk ilişkisi içinde bir örüntü kurmasıyla oluşturulmuş. Parçaların sürekliliği sabit bir üst örtü meydana getiriyor.

2

Kalıcı bir strüktür olarak inşa edilen yapının işlemeli gözeneklere sahip plakları Bourquin Hristiyan Lisesi’nin öğrencileri tarafından döküm yöntemiyle oluşturulmuş. “Pleated Inflation” adını taşıyan yapı, Marc Fones ve Theverymany’nin strüktürel plak temasıyla hayata geçirdiği tasarım araştırmaları dizisinin sonuç ürünü.

Proje hafif, kendi kendine ayakta durabilen sistemlerin, kabuklu strüktürlerin ve mekansal deneyimlerin incelenmesini ve oluşturulmasını eksen alıyor. Bu inceleme çoğunlukla sayısal form arayışı yöntemlerini kullanarak tanımlı geometriler, akışkan formlar, boşluklar geliştirmeye odaklanıyor.  Dijital üretim yöntemiyle hafif strüktürel malzemenin şişirilip genleştirilmesi, ardından plakların gözenek işlemleri tamamlanarak montaja hazır hale getirilmesiyle strüktür oluşturuluyor.

1

Fotoğraflar: © Marc Fornes & Theverymany