Nomad Studio tarafından tasarlanan yeşil örtü projesi, hem toplum olarak gerçekleri inkar etme eğilimimize dikkat çekiyor hem de tasarımda içi boş bir şekilde kullanılan “yeşillendirme” akımına ironik bir cevap veriyor.

Peyzaj mimarlığı ofisi Nomad Studio tarafından tasarlanan Green Varnish, binlerce bitkiden oluşan ve yaklaşık 200 metrekarelik alana yayılan yeşil bir örtü. Amerika’nın Saint-Louis kentinde bulunan bir çağdaş sanat müzesinde sergilenen proje, bulunduğu beton duvarla çevrili avlunun atmosferini yumuşatıyor.

B_GreenVarnish_Image_-_David_Johnson

Proje, toplumdaki rahatsız edici gerçeklerin üzerini politik olarak doğru görünen bir güzellikle örterek toplumun, uygunsuz ya da sakıncalı konuları görmezden gelmesine ve saklamasına sebep olan eğilimleri sorguluyor. Özellikle vurguladığıysa; kendi yaşantımızın doğal sistemleri nasıl değiştirdiği ve yok olan ekolojik dengeleri nasıl görmezden geldiğimiz.

Projenin direktörleri ve ofisin kurucu ortakları William E. Roberts ve Laura Santín, projelerini anlatırken insanların ya durumu tamamen inkar ettiğini ya da küçük yeşil müdahaleler yaparak  her şey normalmiş gibi işlerin yürüdüğünü sandıklarını; oysa iklim değişikliği ile mücadele edebilmek için bazı temel değişikliklerin üstesinden gelmemiz gerektiğinin altını çiziyorlar.

I_GreenVarnish_Image_-_jarredgastreich

Green Varnish projesi de “sürdürülebilirlik” ve bunun gibi kelimelerin tasarımda suiistimal edilmesine ve bunlarla kamufle edilerek popülerleşen “yeşillendirme” trendine ironik bir cevap vermek istiyor.

Fotoğraflar: © Jarred Gastreich, David Johnson, Nomad Studio