Benek çizimleriyle tüm dünyaya adını duyurmuş 86 yaşındaki Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın üretimleri tablolardan taşarak tüm mekana yayılıyor, geometrik algıyı yerle bir ediyor.

Üretimleri resimden performans sanatlarına, heykelden filme geniş bir yelpazeye uzanan Kusama, avant-garde sanatın da önemli temsilcilerinden biri. Benekler kullanarak onlu yaşlarında başladığı resim sanatı Kusama’nın sonraki yaşamını kuşatmış ve sanatçı 1952’de doğduğu kent olan Nagano’da açtığı ilk kişisel sergisinden sonra dünyanın pek çok yerinde adını duyurmuş.

005__kim9734

Japonya’da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Yayoi Kusama’nın ressam olma hayalleri ailesinin ona biçtiği rolle tümüyle ters düşmüş. Ailesi ve toplumsal normlar, Yayoi’nin büyüyüp zengin bir ailenin oğluyla evlenmesini ve evinin kadını olmasını beklerken o, sanatın ve hayallerinin peşinde koşmaya karar vermiş. Annesi boyalarını ve tuvallerini çöpe atmasına rağmen resimden vazgeçmeyerek Amerika’nın yolunu tutmuş.

1957’de New York’a gelen sanatçı kendini tümüyle işine ve tablolarına adamış. O kadar çok çizmiş ki sonunda çizimleri tablolarından taşmış, mekanı ve tüm hayal dünyasını sarmış. Kusama, tam da bu noktadan sonra çevreyle bütünleşen işler üretmeye başladığını ifade ediyor. Bildiğimiz, alışageldiğimiz Rönesans perspektifi; izleyici olarak konumunu bilme, bakışa ve mekana hakim olma hali Kusama’nın sanatında tümüyle yıkılıyor; sonsuzluk başka bir boyuta taşınıyor. Heykeller, aynalar, ışıklar ve renkler izleyiciyi çepeçevre sarıyor; mekansal algı şaşıyor.

Exif_JPEG_PICTURE

Amerika’daki temposundan yorgun düşen Kusama, her şeye en baştan başlama kararı almış ve 1973’te Japonya’ya geri dönerek çalışmalarına orada devam etmiş. Resim ve heykellerin yanı sıra metinler de kaleme almış. Bu süreçte ünü de tüm dünyaya yayılan ve büyük sanat galerilerinde sergileri yer alan sanatçı, 1980’li yılların sonunda Avrupa’da gerçekleştirdiği pek çok serginin ardından 1993’teki Uluslararası Venedik Bienali’nde Japonya’yı temsil etmiş. Moda dünyasında da ilham kaynağı haline gelen sanatçı Louis Vuitton’la birlikte bir koleksiyon ortaya koymuş ve konsept tasarımlar gerçekleştirmiş.

Sonsuzluk kavramına karşı sahip olduğu takıntıyı sanata dönüştüren Kusama, büyük ölçekli üretimler yapmaya devam ediyor. Son olarak 2015 yazında gerçekleştirdiği “Sonsuzluk Teorisi” sergisi Rusya’da Garage Çağdaş Sanat Müzesi’nde izleyicileriyle buluştu.

In-Infinity_Yayoi-Kusama_Louisiana-MoMA_dezeen_1568_4