Tıpkı Venedik gibi bir su kenti olan Wuzhen’de yer alan Mu Xin Sanat Müzesi, Yuanbao gölünün üzerine yerleşiyor. Göl sularıyla iç içe geçen müze, yüzen bir yapı kompleksi olarak algılanıyor.

OLI Architecture’un tasarladığı müze, sekiz ayrı galeriden meydana geliyor. Bodrum katı tümüyle su altında kalan yapının iki katı da beton yüzeyleriyle suyun üstünde yükseliyor. Göl suyu, galeriler arasına sızarak Çin’in tarihi kentlerinden olan Wuzhen’in dokusunu yansıtıyor.

3

Mimarlar Hiroshi Okamoto ve Bing Lin projede öncelikli olarak yerleşim planının üzerinde durduklarını belirtiyorlar. Yoğun bir yerleşim dokusuna ve yüzyıllık kanallara sahip Wuzhen’in kentsel peyzajını, tasarımlarıyla yeniden yorumlamışlar.

Gölün kenarından bir yaya köprüsüyle müzeye ulaşılıyor. Su yüzeyinden parça parça yükselen kütlede galeriler arasındaki ulaşım, kesişim noktaları, bağlantı yolları ya da su altında kalan kısma yönelen basamaklar sayesinde gerçekleşiyor. Bu karmaşık dolaşım kurgusu da müzeye adını veren sanatçı Mu Xin’in resimlerinden esinlenerek tasarlanmış.

2

Yerinde döküm beton duvarlar üzerinde enine çizgilerle oluşturulan dokulu yüzey, müzenin hem cephesinde hem de iç mekanında devam ettiriliyor. Çatı pencereleriyle aydınlatılan yapıda, beton yüzeyler üzerine vuran ışık da etkileyici bir görüntü oluşturuyor. İç mekanda kullanılan granit ve ahşap da betonla uyumlu bir dil oluşturuyor.

Fotoğraflar: © OLI Architecture