Apexart ve Salt Galata işbirliğiyle gerçekleşen Şam’da Kayısı sergisi, merkezine İstanbul’u ve göç dalgalarının kamusal boyutlarını yerleştiriyor.

Suriye’de savaşın şiddetlenmesinden bu yana milyonlarca kişi ülkeden iltica etmek zorunda kaldı; savaştan kaçanların çoğu Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e sığındı. Kamu alanlarını değiştiren bu hareketlilik ve sürgün iklimi, İstanbul gibi büyük kentlerde farklı karşılaşma ve etkileşim ihtimallerini beraberinde getiriyor. Bu bağlamda Dilek Winchester ve Atıf Akın tarafından kurgulanan Şam’da Kayısı projesi, fanzin ve sanatçı yayınları aracılığıyla çok dilli bir üretim ve paylaşım ortamı yaratmayı hedefliyor. Katılımcılar, André Breton’un “İnsan yoldaş bulmak için yayın yapar!” sözüne gönderme yaparak gerek kendi deneyimleri gerekse Cumhuriyet Tarihi boyunca İstanbul’u merkeze alan göç dalgaları üzerine önerilerini sunuyorlar.

Mevcut durumun olasılıklardan en iyisi olduğu anlamını taşıyan “Bundan iyisi, Şam’da kayısı” ifadesinden hareketle adlandırılan proje de yayıncılık, kültürel ortaklıklar yoluyla temas kurmaya gayret eden bir sanat pratiği ve disiplinlerarası ortak bir bilgi birikimi olarak konumlanıyor. Proje kapsamında Salt Galata’nın da İstanbul’da mülteci ve yerleşik olan kültür üreticilerinin bir araya geleceği bir sosyal mekân olarak işlemesi amaçlanıyor.

21 Şubat 2016’ya kadar devam edecek sergiye ek olarak 6 Ocak 2016’da da Salt Galata’da projenin düzenleyicileri ve fanzinin editörleri projeye dair bir sunum gerçekleştirecekler. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.