Yazgan Tasarım Mimarlık’ın tasarladığı Ons İncek konutlarının satış ofisi, topoğrafya eğimini takip eden bir kabukla çevrelenmiş. Bir merkez etrafında şekillenen serbest plan düzeni, işlevsel ayrışmaya olanak tanırken geçişler akışkan bir şekilde çözülmüş.

Ankara’da gerçekleştirilen Ons İncek konutlarının satış ofisi, üç renkli kuleden oluşan ve 45.000 metrekarelik alana yayılan konut kompleksinin girişini işaret ediyor. Yapının iç mekanı, konut kompleksinin büyük maketin yer aldığı ve ışıklıkla tarif edilen merkez etrafında şekillenen serbest bir plan şemasıyla kurgulanmış. Merkez etrafındaki üç kollu kurguda işlevler net bir şekilde birbirinden ayrıştırılmış ancak aralarındaki mekansal süreklilik akıcı bir şekilde sağlanmış. Eğime oturan üç katlı yapının içinde sirkülasyon, merdiven ve asansörün yanı sıra rampalarla da sağlanıyor. Özel çalışma ofisleri üst katta yer alırken konut kompleksine ait maket ve satış temsilcileri zemin katta bulunuyor. Bodrum kattaysa mobilyalarıyla döşenmiş üç adet örnek daire yer alıyor.

2

Satış ofisinin cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşuyor. Yapının tüm taşıyıcı elemanları brüt beton kullanılarak inşa edilmiş. Yapının mimari dili de bu beton yüzeylerle oluşturulmuş. Gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak onlara netlik kazandırıyor. Camlarda tercih edilen renkler, konut kulelerinde kullanılan renk ve tonlardan seçilmiş, böylece projenin tamamında görsel bütünlük sağlanmış. Proje renkli camlarıyla Dünya Mimarlık Festivali’nde (World of Architecture Festival) “Yenilikçi Renk Kullanımı” kategorisinde birincilik ödülünün de sahibi oldu.

Yapının peyzaj tasarımındaysa topoğrafyanın mevcut eğimi kullanılmış. Sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkalar, eğimi takip ediyor. Çok sayıda tekil bahçeden oluşan peyzaj, Ankara’nın iklim koşullarına özgü geniş bir bitki yelpazesini içeriyor. İç içe geçen halkalar da yürüyüş ve koşu yollarıyla birbirinden ayrılıyor.

3

Proje Adı: ONS İncek Residence Showroom ve Satış Ofisi

Proje Yeri: İncek, Ankara, Türkiye

Tasarım Ekibi: Kerem Yazgan, Begüm Yazgan

Yardımcı Mimarlar: Kamer Sağlam Yiğin, Emre Şahin

Mimarlık Ofisi: Yazgan Tasarım Mimarlık

İşveren: ONS

Proje Tarihi: 2013-2014

Yapım Tarihi: 2013-2014

Arsa Alanı: 1.530 metrekare

Toplam İnşaat Alanı: 1.850 metrekare

Statik Projesi: Aydın Pelin – Cen Binzet Mühendislik

Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik

Mekanik Projesi:  SF Mühendislik

İç Mekan Tasarımı: Yazgan Tasarım Mimarlık

Peyzaj Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık

Ana Yüklenici: ONS

Proje Tipi: Ticari Ofis

Yapım Türü: Betonarme

Fotoğraflar: Yunus Özkazanç