Ülker’in Art International kapsamında düzenlediği çocuk sanat atölyelerinin tasarımı, çocukların sanatsal ve mekansal deneyimini artırmaya yönelik olarak Avcı+ tarafından gerçekleştirildi.

Sanja Jurca Avcı önderliğindeki Avcı+, atölyenin mekansal organizasyonunda etkinlik alanları arasında sirkülasyona dayalı bir ayrışma kurgulamış. Çocukların birer sanatçı olarak hazırlandıkları resepsiyon alanından sonraki ilk durak; içinde masa oyunlarının, büyük bir boyama duvarının ve kalenin bulunduğu oyun alanı. Çocuklar daha sonra belirli sanat dönemlerini deneyimledikleri, öğrendikleri, yarattıkları; çeşitli etkileşimli istasyonların bulunduğu bir “sanat tarihi tüneli”ne yönlendiriliyorlar. Tünelin ardında, gözlerden uzak üç ayrı alana geçiş yapılıyor. Bu alanlar: Akıl Haritası etkinlik alanı, Bisiklet Boyama etkinlik alanı ve Konuk Sanatçı atölye alanı. Her bir alan tünelle doğrudan bağlantı kurmasa da görsel ilişkiyi kuvvetlendirecek elemanlarla donatılmış.

Avciarchitects_Ulker_Childrens_Art_2

Atölye alanı, atölyelerin içeriğini ve etkileşimleri ön planda tutacak yalın bir tasarım diline sahip. İstasyonların grafik anlatımlarla kırmızı renkte gösterilmesi, alanların en karmaşığı olan Sanat Tüneli’nin mekan içinde kolayca okunmasını sağlıyor. Erhan Cihangiroğlu’nun serbestçe dalgalanan illüstrasyonları, duvarları tamamen kaplayarak bütüncül anlatımı destekliyor. Beyaz renkli karşı duvarsa çocukların özgürce boyaması için ayrılmış. Üç etkinlik alanının tasarımı, etkinliklerin içeriğini de ortaya koyacak şekilde görselleştirilmiş. Akıl Haritası alanında çizimlerin yapılacağı büyük bir karatahta yer alırken Bisiklet Boyama etkinlik alanında çocukların bisiklet çizimlerinin, Konuk Sanatçı Atölyesi’ndeyse sanatçıların çalışmalarının sergilenmesi için alanlar ayrılıyor.

1

Mekanda kullanılan renkler ve malzemeler de birbiriyle uyumlu olacak şekilde seçilmiş. Ülker’in kurumsal kırmızı renginin yanı sıra yalnızca beyaz ve gri renkleri tercih edilmiş. Karton kolilerde sunulan ve Lego bloklarına benzer özel bir eğlence unsuruysa, kaleden mağaraya, mağaza ve oturma yerlerine kadar çeşitli öğeler oluşturulabilecek bir modül olarak çocuklara sunuluyor.

Fotoğraflar: © Pınar Lauridsen, Egemen Karakaya