Akbank Sanat’ta gerçekleştirilen Monochrome sergisi dijital dünyanın 1 ve 0’lardan oluşan ikili sistemini, sanatsal bir dille yorumlayarak siyah – beyaz üretimlere yer veriyor.

Sadece siyah ve beyaz tonlarından oluşan üretimlerde öne çıkan fikir, estetik algının çizgi ve geometriye dayalı olarak kurgulanması olmuş. Küratörlüğünü Ceren ve Irmak Arkman’ın üstlendiği sergide teknoloji ve sanat arasındaki bağ, minimal çizgilerle ifade ediliyor. Tek renkliliğin de hareketlilik içerdiğini ortaya koyuyor. Bir yandan çok sade, öte yandan çok karmaşık ve çok katmanlı olan bu işler, ziyaretçilerine yüzeysel olarak okunabilecek; fakat istenirse derinlere de ulaşabilecek bir izleme ortamı sunuyor.

Sergide yer alan üretimler yalnızca estetik kaygılara dayalı “serbest güzellik” örneklerinden oluşuyor. Algılarla oynayarak deneyimlenecek alternatif mekanlar, dünyalar, doğalar yaratmak hedefleniyor. Sergi, Ryoichi Kurokawa, LIA, Memo Akten, Quayola ve Simon Heijdens gibi uluslararası sanatçıların işlerinin yanı sıra Türkiye’de dijital sanat alanında üretimler gerçekleştiren Selçuk Artut, Ouchhh ve Refik Anadol’un çalışmalarına da yer veriyor.

Monochrome sergisi 13 Şubat 2016’ya kadar Akbank Sanat’ta görülebilir.