İçinde yaşadığımız mekanlar ve onların mobilyalarımızla olan ilişkilerini ele alan Border Table koleksiyonu, Nendo ekibi tarafından tasarlandı.

Nendo, Tokyo Designers Week 2015 kapsamında Eye of Gyre Galerisi için Border Table adıyla bir koleksiyon tasarladı. Koleksiyon mekan ve mobilyalar arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Bunu da, boş bir mekanda mobilyaların yaratacağı köşe ve çıkıntıların izlerini hayali bir şekilde takip eden metal strüktürlerle yeniden çizerek yapıyor.

2

Nendo projeye başlarken; galeri içinde, normal koşullarda mobilya yerleştirmede sorun yaratacak kolon ve odanın köşeleri gibi mekansal elemanları incelemiş. Border Table koleksiyonunda planladığı yerleştirme de bu mimari çizgilerin yeniden vurgulanmasıyla ortaya çıkmış.

nendo_border-table_designboom_007

Koleksiyon, birbirinden farklı 5 milimetrelik metal kare borularla tasarlanan masaları bir araya getiriyor. Tasarım ekibinin kafasında parlayan düşünce daha çok mekan ve kişiler için tasarlanan mobilyaların, mekanla kurduğu ilişkide ortaya çıkan kesişimlere odaklanıyor. Mobilyaların kendi doluluk ve boşluklarına referans vermek yerine kontur ve köşelerini öne çıkarıyor.

Fotoğraflar: © Hiroshi İwasaki