Philippe Fichet Architectes’in oyun ve medya kitaplığı olarak tasarlanan binası; açık plan kurgusu, cephe hareketliliği ve malzeme çeşitliliğiyle dikkat çekiyor.

Toy and Media Library, Fransa’nın La Ferte-Bernard komününde, eski şehrin sınırında konumlanıyor. Oyun ve medya kitaplığı olarak iki fonksiyona sahip yapı, çevresindeki eski şehre uyum sağlamıyor, aksine tezat oluşturmaya çalışıyor; tasarımda yersizlik, açıklık ve modernlik algısı kurulmaya çalışılıyor. Bu amaç, açık hava aktiviteleri içermesinde ve trafik akışını engellememesinde de somut olarak görülüyor. Yakınında bulunduğu nehrin etkisiyle oluşan sis, nesneleşen yapıyı çevresiyle birlikte dramatize ediyor. Ekibe göre; akıcı bir dolaşımla bir araya getirilen fonksiyonları, kültürel enerji yaratma isteğiyle birlikte açıklık ve modernlik arayışını destekler nitelikte. Hacimlerin birbiri üzerine yığılmış etkisi de tesadüf değil, dolaşım kararı formu oluşturmada etken olarak gösteriliyor.

05

İşlevselliğin ön planda tutulması yapının basit, akıcı hacminin doğrudan programla ve kullanım gereklilikleriyle ilintili olmasıyla sonuçlanmış. Çevresindeki pasajları da içeren yaya dolaşımının görmezden gelinmediği; aksine vurgulandığı, vaziyet kararlarında çok okunaklı olmasa da tasarımcıları tarafından projenin altı çizilen niteliklerinden.

Çekirdek tasarımı da esnek ve kolay harekete imkan verir şekilde kurgulanmış. Dolaşımın sadece mimari tasarım elemanlarıyla tanımlanmadığını da belirtmek gerek. Yapının ana işlevi olan kitaplık, odağına kültürel enerji yaratma fikrini almış. Kitaplıkta, düzenli aralıklarla yerleştirilmiş masalarda kültür odaklı diyalog üretme amacı güdülüyor. Bu yerleştirmelerse dolaşım kurgusuyla birlikte çalışıyor. Mekanları tanımlayan ayırıcı duvarlar, yapının formunda kurgulanmış ve şeffaf, dolu ve boş yüzeyler olarak çeşitlendirilmiş. Oluşturdukları mekanlarsa yapı içi ilişkilerini kurarken dolaşıma da yön veriyorlar.

20

Yapının formunun tamamlayıcısıysa malzeme seçimi ve işaretleme tekniğiyle nitelik kazandırılmış cephesi. Paslanmaz çelikle sabitlenmiş PMMA plakaları, yapının dışına bulanık bir ayna etkisi verirken iç mekanı ısı ve ışık etkisinden koruyor. Geçirgenlik dereceleri değişkenlik gösteren plakalar, cepheye formdan bağımsız bir hareket de katıyor.

Fotoğraflar: © Philippe Ruault