20. yüzyıldan bugüne, çocuk odaklı İskandinav tasarımlarının ilk kez derlenerek bir araya getirildiği “1900’den Bugüne Çocuklar İçin Nordik Tasarımlar” sergisi Finlandiya Tasarım Müzesi’nde açılıyor. 

Serginin amacı 1900-2000 yılları arasında çocuklar için yapılan tasarımların çeşitli biçimlerde okunabilmesi.  İçeriğiniyse, tasarımın üretildiği toplumsal bağlamla ilişkisi, çocukların tüketim toplumu içindeki yeri ve onların gözünden modern tasarımın geçmişi oluşturuyor. Böylece, kapitalist toplumda bir hedef kitle olan çocukların, bu bağlamda yeri ve aktivite olanaklarının değişim biçimleri sorgulanıyor.

Çocuk temalı sergilerin son zamanlarda müzelerin odağında olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Daha önce Juliet Kinchin ve Aidan O´Connor’ın küratörlüğünü yaptığı New York Modern Sanat Müzesi’nde “Çocukların Yüzyılı: 1900-2000 Tasarım ile Büyümek” sergisinin geniş bir ziyaretçi kitlesiyle buluştuğu gözlemlenmiş.

1900’den Bugüne Çocuklar İçin Nordik Tasarımlar sergisinde; mobilyalar, oyuncaklar, kitaplar, kıyafetler yer alıyor. Ben af Schultén tarafından tasarlanmış Yüksek Bebek Sandalyesi 616 gibi İskandinav tasarımındaki ilk örnekler ve IKEA mobilyalarının yanı sıra Alvar Aalto, Kay Bojesen, Olafur Eliasson ve Tove Jansson gibi dünyaca ünlü tasarımcıların tasarım ürünleri de görülebiliyor. Ayrıca, Kaj Franck ve Artek Lappset gibi Finlandiya’da çocuklar için tasarıma öncülük etmiş tasarımcıların ürünleri de sergide yerini almış. Anonim tasarımlara da yer veren sergide BRIO, LEGO ve Marimekko gibi İskandinav markalarıyla da karşılaşılabiliyor. Mobilyadan okul mimarisine, kamusal alanlardan reklamlara, sanat projeleri ve çocuk odaklı mekansal işler sergide yerini alıyor.

İsveç Vandalorum Müzesi ve Danimarka Tasarım Müzesi işbirliği ile gerçekleştirilen “1900’den Bugüne Çocuklar için Nordik Tasarımlar” sergisi, 13 Mart 2016’ya kadar Design Museum’da ziyarete açık olacak.

Fotoğraf: © Merklit Mersha