Galeri Apel, birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Balkon sergisini ziyaretçiyle buluşturuyor. Mimari bir eleman olarak balkonun toplumsal yaşamdaki yerini, kurduğu ilişkileri yansıtıyor.

Konularını özellikle gündelik yaşamdan seçen Galeri Apel, balkonları inceleyen bir sergi gerçekleştirdi. Sergi, çeşitli şekilleri ve işlevleri olan balkonları toplumsal kırılma zeminleri olarak ele alıyor. Osmanlı döneminde iç mekanda otururken üç farklı açıyla manzaraya açılan geleneksel cumbaların yerini günümüzde balkonlar aldı. Özellikle İstanbul’un denizle iç içe olması balkonları kaçınılmaz kılıyor.

Balkon yalnızca mimari bir eleman olmanın ötesine geçerek farklı disiplinlerle de ilişkileniyor. Edebiyat, tiyatro ve diğer görsel sanatlarda da balkonla özdeşleşen örneklere rastlamak mümkün: William Shakespeare’in Romeo ile Juliet oyunu ve Edouard Manet’nin Balkon tablosu ilk akla gelenler arasına yerleşiyor.

Sergi, balkonun toplumsal yaşamda içerinin dışarıyla, zeminin yükseklikle, özelin kamusal alanla kurdurduğu ilişkileri birçok farklı yaklaşımla ele alıyor. Sergi kapsamında çalışması bulunan sanatçılarsa: Endam Acar, Behiç Ak, Sakine Çil, Sümbül Eren, Can Göknil, Aslımay Altay Göney, Esra Carus Gülaydın, Kurucu Koçanoğlu, Raziye Kubat, Suzy Hug Levy, Çiğdem Mahsunlar, Leyla Sakpınar, Nevzat Sayın, Emre Senan, Maria Sezer, Yıldız Şermet, Bahadır Yıldız, Hande Varsat, Shirley Verette.

Balkon sergisi 30 Ocak 2016’ya kadar Galeri Apel’de izlenebilir.