Sam Linders kamusal alanlar ve küçük konutlar için yeni mekansal çözümlemeler getiren çok işlevli halıyı tasarladı. Wobble-up ismini verdiği tasarımın en önemli özeliği, iki boyutlu görünen halının, yaşam alanına uyum sağlayacak şekilde dönüştürülebilmesi.

web-wobble11-e1446747739596

 

Başlangıçta gridal düzende ve sürekli bir geometriye sahip olan halının kübik formları, mozaik görüntüye olanak verecek biçimde kişiselleşmeye olanak sağlıyor. Renkli, farklı örgülerden oluşan dokusu geleneksel nakışı modern teknikle kaynaştırıyor. Mozaik örüntüsüyse malzemenin boşluklu yapıya izin veren özelliğinin kullanılmasıyla oluşturuluyor. Böylece plastik ızgara renkli blokları, parçalanıp küçülebilirken eklenerek büyümeye de olanak veriyor.

web-wobble9-e1446747443751

Tasarımın en eğlenceli tarafı, sürekli yenilenip taze kalabilmesinin yanında sınırlı sayıda blokun oturma elemanına dönüşebilmesi. Yerde oturma deneyimini şekillendirerek ergonomik kılan tasarım aynı zamanda alanı da çok işlevli hale getiriyor. Bir odayı basit bir hamleyle çok işlevli yapan döşeme elemanları, kamusal alanlar için de yeni olanaklar sunma potansiyeline sahip gibi görünüyor.

Fotoğraflar: © Sam Linders, Sjors Kanters