Boeri Studio tarafından tasarlanan Bosco Verticale, dünyanın ilk yeşil gökdeleni olma özelliği taşıyor. Kent içi yeşil alanları çoğaltmaya yönelik bu girişimin Milano’dan sonraki adresi ise Lozan.

İtalya’nın Milano kentinde, yüksek yoğunluklu bir yerleşim alanında planlanan 80 metre ve 112 metre yüksekliğindeki iki kuleden oluşan yeniden geliştirme projesi, geçtiğimiz yıl tamamlandı. Kent içi yeşil alanları hızla yitirdiğimiz bir zamanda, yeşili zemindeki haklı sahnesine geri döndüremeyeceğimizi kabul ettiğimizden olsa gerek, Boeri’nin dikey ormanı kent ekolojisi adına umut verici bir örnek teşkil ediyor. Kent büyümesine karşı yayılma karşıtı bir duruş sergileyerek büyümeyi kontrol altına almak hatta durdurmak isteyen Bosco Verticale’nin her kulesi, çeper alanıyla eşdeğer büyüklükte yaşam alanı öneriyor.

bosco-img_5388-bearbeitet

Projenin benzer diğer girişimlerden en belirgin farkıysa, mikro klima yaratarak çevresinin ekolojik değerlerine de katkı sağlaması. Bunu; nemi arttırarak, CO2′i ve toz partiküllerini emerek, oksijen üreterek, radyasyona karşı koruma sağlayarak ve ses kirliliğini önleyerek yapıyor. Projenin belirtilen hedeflerinden biri kentin flora ve fauna popülasyonunu canlandırmak. Kent ekosistemini var olan ağla birlikte destekleyerek ilk tahminlere göre, 1600 çeşide varan bir böcek ve kuş popülasyonu artışı öngörülüyor.

Kulelerin bu hedefleri gerçekleştirmesi için vazgeçilmez parçası olan ağaçlar oldukça bol ve çeşitli. Bitki ve hayvan bilimcilerin üç yıllık çalışmaları ışığında, cephedeki konumu ve yüksekliği dikkate alınarak yerleştirilen bitkiler bu bağlamda hiyerarşi gözetilerek seçilmiş. Yerleşecekleri balkonlardaki yaşam standartları, yetiştirilmeye başlandıkları fidanlıklarda verilmeye başlanmış.

Bu noktada en dikkat çekici ayrıntılardan biri kuşkusuz bu dikey ormanın işlerliğini devam ettirmek. Burada düşünülen yöntemin en az yapının kent ekolojisine katkısı kadar önemli olduğu söylenebilir. Çünkü kat kullanıcılarının mülkiyet sahipliği yaşam alanları ile sınırlı değil; bitki havuzlarının sorumluluğu ortak mülkiyete verilmiş. Sulama gereklilikleriyse iklimsel nitelikler, cephelerin özellikleri ve bitkilerin katlardaki dağılımları düşünülerek hesaplanmış.

Boeri_Bosco_Verticale_9_full

Tasarım stüdyosunun açıklamalarına bakıldığında, tekil kulelerle sınırlı kalmayacakları anlaşılıyor. Dikey ormanlardan bir ağ oluşturarak kentin ana parklarına hayat verme amacı güden ekip, belki de, kent zemininin kaybedilişini üç boyutlu bir yeşil ağ kurma fırsatına dönüştürmeye çalışıyor.  Ancak yeni kuleler yapılanların adresi Milano’ya değil Lozan’a geliyor. Şimdilik ağ, kent ölçeğinden şaşmış gibi görünüyor.

Fotoğraflar: © Daniele Zacchi