Reggiani Ceramica’nın 2014’te deneysel bir proje olarak başlattığı RPCO, sıvı seramik çamurunu üç boyutlu yazıcıyla şekillendiriyor.

Venedik’te bir seramik araştırma ve üretim atölyesi olarak çalışmalarına devam eden Reggiani Ceramica’nın kurucusu Andrea Reggiani’nin üretimleri sanat, malzeme ve teknik arakesitine yerleşiyor. Ortaya koyduğu RPCO ( iç bükey nesneler için hızlı üretim süreci) projesiyle seramiği şekillendiriyor.

S-Vasi-3D-printed-Vases-Collection-940x623

Seramik ürünlerin üretimi, çamurun üç boyutlu olarak yazılıp şekil almasıyla gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle ortaya çıkan “Handmade” serisiyle tasarımcı, çamur gibi elde şekillenen bir malzemeyi dijital bir sistemle işliyor ve iki üretim biçimi arasındaki bağı inceliyor.

industrial_designers_dot_co_Reggiani+CeramicaMetamorfosi-3D-Printed-Vases-Collection7-940x623

Reggiani, makinenin ekseninin çok güçlü olmaması, çamuru sıkan aracın hareketleri ve baskının sabit olmayışı gibi birçok nedenden ötürü ortaya çıkan sonuç üründe kusurlar oluştuğundan bahsediyor. Çok rijit ve sıkı bir mantıkla kontrol edilen makinenin gerçekleştirdiği bu kusurlar ürünü el üretiminde ortaya çıkan organik formlara yaklaştırıyor. Bu da ürünün hem doğal hem de yapay görünmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda serideki her bir parça birbirinden farklı bir karaktere sahip oluyor.

Fotoğraflar: © Reggiani Ceramica