Tasarımcı Angela Mathis, Value adını taşıyan projesinde tedavülden kaldırılan banknotları geri dönüştürerek onlara yeni bir yaşam veriyor. 

Banknotlar, üzerindeki baskıları olmasaydı bir kağıt parçası olmaktan öte bir değer taşımıyor olacaktı. Tasarımcı Angela Mathis de paranın sahip olduğu değerden hareketle Value adını verdiği bir proje gerçekleştirmiş. Çok eskidiği ya da artık geçerliliğini kaybettiği için piyasadan çekilen banknotları bir araya getirerek yeni ürünler tasarlıyor.

angela-mathis-design-indaba-money-stools-2

Mathis, kağıt para parçalarından oluşan bir minderi ahşap bir taşıyıcıyla birleştirerek tabureler tasarlamış. Amerikan Doları’ndan İngiliz Pound’una, Endonezya Rupi’sinden Euro’ya kadar rengarenk bir para yelpazesi kullanılmış. Lime lime edilmiş banknotların oluşturduğu yeni doku, birbirinden farklı renkte ve tonda pek çok minder meydana getiriyor. Bu durumda taburelerin farklılaşmasını sağlıyor.

DSC_1815

Banknotları bir öğütücüden geçirerek ince ve küçük parçalara ayıran tasarımcı, sonrasında özel bir yapıştırıcı malzemeyle parçaları birbirlerine geçecek şekilde hamur kıvamına getiriyor. Bu hamuru da sıcak bir baskı makinesi yardımıyla kullanmak istediği kumaş parçasına basarak, son dikişlerini gerçekleştiriyor. Böylelikle taburelerin minder kısmı meydana gelmiş oluyor.

Fotoğraflar: © Angela Mathis