Volker Giencke’nin tasarladığı Great Amber Konser Salonu, kehribar renkli saydam cephesinde ışık oyunları yaratıyor. Görsel etkileşimler, yapının kentle ilişkisini kuvvetlendiriyor.

Letonya’nın Liepaja kentinde gerçekleştirilen Great Amber Konser Salonu, yekpare konik bir strüktürden meydana geliyor. Kehribar renkli cam cephe, hafif bir eğimle yana yatan yapının kabuğunu oluşturuyor.

Bin kişilik izleyici kapasiteli konser salonun beton strüktürü düzensiz bir formda kurgulanmış. Yapının merkezinde konumlanan salonun etrafındaysa Liepaja Senfoni Orkestrası ve müzik okulu için ayrılmış odalar yer alıyor. Odaların dağılımı müzisyenlerin, eğitmenlerin ve öğrencilerin etkili bir iletişim kurabilmesi için dengeli bir şekilde organize edilmiş. Konser salonunun üst katında bulunan bale stüdyosu, deneysel sahne, bar ve müzik kulübüyse yapı içindeki mekansal bütünlüğü sağlıyor.

2

Konser salonu; kongrelere, davetlere ve sergilere ev sahipliği yapabilecek esneklikte tasarlanmış. Sahnenin alçalıp yükselebilen döşemesi sayesinde mekan, ihtiyaca yönelik olarak dönüştürülebiliyor. Buna ek olarak lobiyle bağlantılı olarak tasarlanan 2000 metrekarelik alan, kamusallığı teşvik eden çok amaçlı bir salon olarak işliyor.

Mimar Volker Giencke, salonun akustik konsept tasarımını Karlheinz Müller ile birlikte gerçekleştirmiş. Akustik performansı en üst düzeye taşımak için oval plan biçimi tercih edilmiş. Salonun yüksek tavanına yerleştirilen aynalı tüpler çatıya kadar uzanarak gün ışığını içeri alıyor. Bu sayede beton kabuktan oluşan tümüyle kapalı hacmin içine giren gün ışığı mekanda özgün bir atmosfer yaratıyor.

3

Işık, yapının cephesinde de önemli bir rol oynuyor. Çelik çerçevelerin arasına yerleştirilen kehribar renkli camlar gün ışığının süzülerek iç mekana girmesini sağlıyor. Yapının çevresinde bulunan doku da parlak camlar üzerinde yansımalar oluşturuyor. Hava karardığındaysa içerideki aydınlatma yapının parıldamasını sağlarken camların saydamlığı da içeriyi görünür kılıyor. Saydamlık ve ışığın kurduğu bu görsel etkiler yapının kentle kurduğu ilişkiyi kuvvetlendiriyor.

Fotoğraflar: © Indrikis Stūrmanis