Tasarımcı Dennis Parren, Hollanda’da gerçekleştirilen Lowlands Müzik Festivali için özel olarak 18 metre boyunda, ışık panellerinden meydana gelen bir kule tasarladı.

Çok kalabalık festivallerde, katılımcılar birbirini sıklıkla kaybeder, gruptan ayrılanlar bir daha arkadaşlarıyla güçlükle buluşur. Yüksek müzik sesi de eklenince telefonlar da işe yaramaz olur ve bir buluşma noktasına ihtiyaç duyulur. Tasarımcı Dennis Parren, buradan hareketle Lowlands Festivali’nde toplanma noktası olarak belirlenen alanda 18 metre yüksekliğinde bir ışık kulesi tasarladı.

lowlands_3

Tüm festival alanından rahatlıkla görülebilen kulenin tek işlevi sadece 48.000 müzik severin birbirini rahatlıkla bulabilmesi değil. Kulenin metal strüktürünün orta aksında bir asansör gibi aşağı yukarı hareket eden 1000 Watt’lık LED elemanlar, yerleştirilen sabit üçgen kumaş panellere dijital sistemler yardımıyla yansıtılıyor. Farklı renkler içeren aydınlatma gösterisinin kendi içinde bir dinamiği mevcut.

lowlands_10

Tamamlanması bir hafta süren kule, açık havada gerçekleştirilecek etkinlikte yağmur da dahil olmak üzere tüm hava koşullarına uygun hale getirilmiş. Işıklarla hayat bulan kulenin tasarımında özellikle dikkat edilen noktaysa ışıklardan çok kulenin yaratacağı keskin gölgeler olmuş. Parren tasarımını anlatırken “Birçok insan ışık hakkında düşünmüyor; aslında çoğumuzun ışığın nasıl işlediğine, gökyüzünün neden mavi olduğuna ya da günışığının renkli ışıklar yaratabileceğine dair bir fikri yok.” diyerek ışık hakkında hikayeler anlatmaya çalıştığını ve ışığın büyüsünü projelerinde yansıtmak istediğini belirtiyor.

Fotoğraflar: © Dennis Parren