Bureau de Change mimarlık ofisi tarafından tasarlanan Efasma mobilya koleksiyonu geleneksel zanaat tekniklerinin yorumlanmasıyla oluşturulmuş.

İngiliz mobilya üreticisi Efasma için üretilen koleksiyonda geleneksel el işçiliği ve teknikleri doğal malzemelerle bir araya getirilmiş. Yemek masası, kahve sehpası, sandalye ve mekan bölücülerden meydana gelen Efasma’da özellikle geleneksel Yunan zanaat tekniklerinden esinlenilmiş. Tasarımda kullanılan örgü tekniği için geleneksel sepetçi örgüsünden yararlanılmış.

2

Sandalyelerde ve bölücü elemanlarda kullanılan yüzeyler pamuk ipliklerle elde edilmiş. İplikler ahşap iskelet etrafına sarılarak örülmüş; bu sayede mobilyaların fiziksel dayanıklılığı da sağlanmış. Nanoteknoloji sayesinde kir tutmayan ipler, mobilyaların daha uzun ömürlü olmasına olanak sağlamış.

3

Malzeme seçimlerinde ceviz ağacı, mermer ve ahşap kalaslar tercih edilmiş. Dikdörtgen formlu yemek masasının sınırları boyunca oluşturulan girintiler, sandalyelerin kollarının yerleşmesi için birer yuvaya dönüşürken sandalye ile masanın birleştiği noktalarsa pirinç profillerle korunmuş oluyor.

Fotoğraflar: © Eliot Postma