SANAA’nın peyzajla bütünleşen River projesinde farklı işlevlere hizmet eden beş ayrı pavyon, yamaç boyunca dalgalanarak akan bir çatı örtüsüyle bağlanıyor. 

Amerika’ın Connecticut eyaletine bağlı New Canaan’da gerçekleştirilen kültür merkezi, ziyaretçilerin doğayla kurduğu ilişkiyi kuvvetlendiriyor. Grace Farms Vakfı’nın eskiden çiftlik olarak kullandığı araziye yerleşen yapı; tapınak, kütüphane, spor salonu, yönlendirme merkezi ve kafe gibi farklı işlevleri tek bir çatı altında topluyor. Eski çiftlik evinin de dönüştürüldüğü projede mevcut yapı bir açık hava bahçesine hizmet ediyor.

1

Kültür merkezini oluşturan beş pavyon cam birer kabuktan oluşuyor. Böylece açık alanla kurulan görsel ilişki kuvvetlendirilerek eğimli peyzajın kesintisiz 360 derecelik manzarası, yapı içinden izlenebiliyor. Her biri yamacın farklı bir kotuna yerleşen pavyonların üzerini örten dalgalı çatı strüktürüyse binaların peyzaj içinde gizlenmesini sağlıyor.

SANAA kurucularından Kazuyo Sejima, River projesinde mimarlığı ve binayı peyzajın bir parçası olarak ele almak istediklerini belirtiyor. Olin tasarım ofisi tarafından yeniden tasarlanmış peyzaja yerleşen yapıda, ziyaretçilerin mevsimsel değişimlerin mekansal yansımalarını deneyimlemeleri hedefleniyor.

2

Dalgalı çatı örtüsünde kullanılan gümüş renkli alüminyum paneller, gün ışığını ve gökyüzünü yansıtarak parlıyor. Çatının alt kısmında tercih edilen lamine ahşap kaplamaysa alüminyumla zıtlık kuruyor ve yapıyı doğaya yaklaştırıyor.

Fotoğraflar: © Iwan Baan, Dean Kaufman