Mary Moon’un Depo’daki sergisi resimsel yerleştirmeler üzerinde ışık oyunları yaratarak görsel algıyı farklılaştırıyor.

Zamanı dördüncü bir boyut olarak içeren “Uzamda Resim” akımının kurucusu Ervand Kochar’dan ilham alan Mary Moon, resim gibi iki boyutlu üretimlerin birer heykel gibi algılanmasını sağlayan işler gerçekleştiriyor. Kochar’ın ürünlerinde resimlerin üçüncü boyutta; değişen bakış açılarına göre dinamik bir şekilde izlenmesi gibi, Moon’un üretimleri de gerçeklikle oynuyor. Mekanda heykel olarak algılanan resimsel yerleştirmeleri farklı ışık kaynaklarıyla gölgelendiriyor. Işık kaynakları arttıkça fark edilen gerçeklikler de değişiyor.

Kochar’ın “İnsan bedeni içerisine yerleştirdiği şehir, bugün artık o kadar büyüdü ki, içinden çıktığı bedeni yutup kendisiyle beraber düzleştirdi.” şeklindeki bakış açısından hareketle Moon da dümdüz şehirler kuruyor. Yerleştirmeleri dümdüz; resimlerine renkten ziyade tonlar hakim.

Ermeni sanatçının İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Gerçeklik Güzeldir 6 Aralık’a kadar Depo’da izlenebilir. Sanatçının aynı başlık altında topladığı eserlerinin bir bölümü de 31 Aralık’a kadar G-Art Galeri’de görülebilecek.