Tasarımlarını insan hareketlerini dikkate alarak gerçekleştiren Perch ofisi, öğrenciler için The Ray sandalyelerini üretti. Seri, oturma yüzeylerini beden hareketlerine göre yeniden ele alıyor.

Çalışma ve eğitim alanlarına yönelik mobilyalar üreten Labofa firması için tasarlanan The Ray sandalyeleri, okullarda yeni nesil bir ergonomik mobilya ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkmış. Tasarımda özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için sağlıklı bir öğrenme ortamının yaratılmasının önemi öne çıkıyor. Öğrencilerin sağlıklı oturma imkanıyla beraber daha etkin bir şekilde öğrenim görmeleri hedeflenmiş.

ray_location_04

The Ray, sırt için doğru açı olarak kabul edilen 90 derecelik geleneksel sandalye yapılarının aksine kullanıcının hareketlerine göre sırtı destekleyici formuyla dikkat çekiyor. Perch ekibinin araştırmaları öğrencilerin ödev yaparken ya da yazı yazarken masaya olabildiğince eğilerek yaklaştıklarını göstermiş. Bu, öğrenmeye yeni başlayan küçük bireylerin daha kolay öğrenmeleri için yaptıkları istem dışı bir hareket olarak yorumlanıyor. Ama bu oturuş biçimi küçük yaştan itibaren başlayan ve ileride sağlık sorunlarına yol açacak bir oturuş bozukluğuna davetiye çıkarıyor. En sağlıklı oturma biçimininse bacakların iki yana doğru açık olduğu pozisyon olduğu saptanmış ve The Ray üst bedenin ağırlığını dengelemek için kavisli bir formda tasarlanmış.

1672119-poster-1280ray

The Ray serisine özel olarak eklenen çalışma masasıysa eğimi ayarlanabilen üst tablaya sahip. Bu sayede öğrencilerin eğilmeden yazı yazmalarına olanak tanıyor. Malzeme seçimi de çocukların fiziksel kapasiteleri göz önünde tutularak yapılmış. Esnek ve hafif mobilyalar elde edebilmek için özel bir plastik geliştirilmiş.

Fotoğraflar: © Labofa