I-AM tasarım ekibinin Insight stüdyosu için gerçekleştirdiği yeni ofis, Galata’nın kültürel dokusundan esinlenilerek tasarlanmış. Ofis, mekansal etkileşimi kuvvetlendirecek geçirgen bir anlayışa sahip.

Galata’da Serdar-ı Ekrem sokağında tarihi bir binaya yerleşen I-AM Insight stüdyosu, yapının mevcut haline olabildiğince az müdahale edilerek kurgulanmış. Yaşayan bir mekan olarak ele alınan stüdyonun tasarımında semtle bağların süreklilik içinde tutulduğu yalın bir yaklaşım benimsenmiş.

_OZ_7770

Üreticiliğin sürekliliği için rahat bir çalışma ortamı yaratmayı hedefleyen I- AM’in marka kimliği, şirket kültürü ve çalışma tarzı ofis tasarımına yansıtılmış. Çalışanların kişisel alanlarını özelleştiren keskin çizgiler yerine; birlikte çalışmayı, ofis içi etkileşimi teşvik edecek, çalışanların çalışma süreçlerine doğrudan dahil olabildiği yaşayan bir açık ofis kurgusu uygulanmış. Bireysel çalışma ve toplantı alanları, sınırların olmadığı, yapılan aktiviteye rahatça uyum sağlayacak esneklikte, özgür mekanlar olarak tanımlanıyor.

_OZ_7742

I-AM Insight ekibinin çalışma sisteminin temelini oluşturan analiz alanı, yarı kapalı bir kafes biçiminde, çok amaçlı bir platform olarak yapılandırılmış. Bu alanda, yaratıcı fikir ve tasarılardan oluşan zihin haritalarının yer alacağı duvar ve serbest oturma elemanlarına yer veriliyor. Toplantı odalarının mekan ile etkileşimini kuvvetlendiren cam bölücüler mekan içinde şeffaflık sağlıyor. Masa yerleşimlerinde de hiyerarşik ayrım olmaksızın farklı kategorilerin bir aradalığını desteklerken aynı zamanda yer yer özerklik sağlayacak bir oturma düzeni oluşturulmuş. Bütüncül mekan yapısına uygun olarak ofise dahil edilen mutfak da kolay kullanıma yönelik, çalışanların rahatlıkla erişebileceği açık bir düzende kurgulanmış.

_OZ_7813

Mekan içinde gün ışığından en iyi şekilde faydalanmak üzere, yüksek tavanlar ve tuğla duvarlarda beyaz renk tercih edilmiş. Bu bağlamda yalın tasarım dili, ferah bir mekan algısı yaratmış. Doğal malzemeler ve yeşil kullanımı da tasarımın yalın diline uyacak şekilde kullanılmış.

Fotoğraflar: © İbrahim Özbunar