Fransız tasarımcılar Ronan ve Erwan Bouroullec, tasarımları Slow Chair’de 1950’li yılların mobilyalarını günümüz teknolojisiyle birleştiriyorlar. Koltuk, hafif ve geçirgen malzemeler kullanılarak modern bir dille yorumlanmış.

Slow Chair tasarımının çıkış noktasını ipek kadın çorapları oluşturmuş. Tasarımcı Bouroullec kardeşler, çorapların esnek ve hafif dokusunu bir mobilya üzerine nasıl aktaracaklarını araştırmışlar. Bu anlamda malzeme seçiminde formdan ziyade kullanışlılık öne çıkıyor. Esnek bir malzemenin bedenin farklı oturma pozisyonlarına cevap verecek şekilde işlemesi, tasarımda öne çıkan arayışa dönüşüyor.

2

Tasarım süreci, çoraplardan kesilen parçalarla yapılan küçük prototiplerle başlamış. Hem iç mekanda hem de açık havada kullanılabilecek koltuklar suya ve UV ışınlarına karşı dayanıklı polyester dokuma bir malzemeden üretilmiş. Yatak matlarında ve otomotiv sektöründe kullanılan malzemenin mobilya tasarımına uyarlanması yenilikçi bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Hem yaslanma hem de oturma yüzeylerinde, malzemenin kullanıcının ağırlığını taşıması gerekiyor. Tasarımcılar kullandıkları malzemeyle bunu sağlamanın kendilerini oldukça zorladığını belirtiyorlar.

3

Koltuğun ağırlığı taşıması ve çelik strüktür içine çökmemesi için malzeme çok sık aralıklarla örülmüş. Bu sayede koltuk 120 kilo ağırlığa kadar rahatlıkla taşıyor. İlk olarak 2007 yılında Milano mobilya fuarında sergilenen Slow Chair, bugün farklı renk seçenekleriyle sunuluyor.

4

Fotoğraflar: Bouroullec Studio