Londra Barbican Sanat Merkezi, 20. yüzyıla damgasını vurmuş tasarımcılar Charles ve Ray Eames’in retrospektifine ev sahipliği yapıyor. Çiftin mimarlıktan, endüstriyel tasarım ürünlerine, heykellerden fotoğraflara ve yerleştirmelere kadar uzanan üretimleri sergide yer alıyor.

1950’li yıllara üretimleriyle adlarından sıkça söz ettiren tasarımcı çift Ray ve Charles Eames’in 300’den fazla ürünü Barbican Sanat Merkezi’nde ziyaretçiyle buluşuyor. Eames ofisinin çalışmaları İkinci Dünya Savaşı sonrası modern sanat mirasını yeniden inceleme fırsatı sunuyor. Çiftin yakın çevresi Buckminster Fuller, Alexander Girard, Corita Kent, George Nelson, Isamu Noguchi, Eero Saarinen, Saul Steinberg, ve Billy Wilder ile yürüttükleri ortaklıklar ve çalışmaların ürünleri de sergide yer alıyor.

Charles ve Ray Eames’in yalnızca mobilyalarla sınırlı kalmayan üretimleri, tasarımın çözüm bulabileceği her türlü soruna odaklanıyordu. Bu nedenle pek çok disiplini bünyesinde barındıran geniş bir üretim yelpazeleri vardı. Filmlerden, yerleştirmelere, resimden mobilya tasarımlarına kadar çeşitli pek çok ürün ortaya koydular. Günlük yaşamla iş hayatı arasında ayrım gözetmeksizin üretmeye odaklanan çift, 20. yüzyılın da tasarım dünyasına öncülük etti. Teknoloji ve bilimi tasarımla birleştirerek yenilikçi üretimler gerçekleştirdiler.

Eames Ofisi’nin üretimleri ve tasarım dünyasına kazandırdıkları ürünler 14 Şubat 2016’da kadar ziyaret edilebilir.

Görsel: © Barbican Müzesi