Fransız tasarımcı Ariane Prin’in Londra Tasarım Haftası’nda sergilenen Rust serisi, atık metal parçaların alçı ve reçineyle bir araya getirilmesinden oluşuyor.

2011’de Kraliyet Sanat Koleji’nden mezun olan tasarımcı Ariane Prin’in üretimleri daha çok atık parçalardan kullanılabilir yeni ürünler yaratmaya odaklanıyor. Prin, genelde çöp sayılabilecek birçok malzemeye yeni bir şekil ve kullanım alanı sağlamaya çalışıyor. Ariane Prin son tasarımında da metal kesim işlemlerinden arta kalan metal tozlarını alçı, su ve bir çeşit kompozit malzemeyle karıştırarak kase, vazo, kutu gibi çeşitli ürünler elde etmiş. Hazırladığı şablonların içine, alçı ile metal tozlarını döktükten sonra alçının donmasıyla ortaya çıkan her bir ürün birbirinden farklı biçimlere sahip.

2

Metal tozları, alçı tozu ve suyla birleştiğinde paslanıyor ve böylece kendiliğinden paslı ürünler ortaya çıkıyor. Tasarımcı, serideki her parçanın son halini almasının üç günü bulduğunu ve biçimden ziyade malzemeye odaklanmak istediğini belirtiyor. Bu nedenle seride basit formlar tercih edilmiş. Malzeme, formun ötesine geçerek kendini ortaya koyuyor. Serinin her bir parçası zaman içinde havayla tepkimeye girerek dönüşmeye devam ediyor. Böylece dokusu sürekli değişen ürünler ortaya çıkıyor.

Prin, Rust serisinden önce gerçekleştirdiği projesinde de okuldaki ahşap atölyesinden talaş, seramik atölyesinden çamur, cam atölyesinden cam, kafeteryadan un alıp, tüm bu malzemeleri bir araya getirerek bir kalem serisi üretmişti.

Fotoğraf: © Ariane Prin