Üç boyutlu modelleme programlarındaki sanal evrenin uzantıları, animasyon film ve görselleştirme ofisi için metal bir çerçeveyle hayata geçirildi.

Sidneyli tasarım ekibi Sibling, Melbourne’nün iş merkezinde yer alan ofisin tasarımında, mekanın psikolojik algısı üzerinde durmuşlar. Modelleme programlarındaki grafik sistemlerden esinlenen mimarlar, XYZ koordinat sistemini iç mekanda yorumlamışlar. Animasyon yapımında ve modelleme programlarında objenin strüktürünü oluşturan sanal altyapı, tel kafeslerle hayata geçirilmiş.

2

Ofis yerleşiminde gerekli ara bölüntüler, beyaza boyalı metal bir ağ strüktürüyle oluşturulmuş. Böylelikle çalışma alanları arasında soyut duvarlar yaratılmış. Strüktür bir açık ofiste olduğu gibi çalışanların birbiriyle iletişimde olmasına ama aynı zamanda da kişisel alanların ve odaların ayrılmasına olanak tanıyor. Kancalar sayesinde metal çerçeve üzerine çeşitli eşyalar da asılabiliyor. Çalışanlar kendi alanlarına ihtiyaçları doğrultusunda kutular ekleyerek mekanı kişiselleştirebiliyor.

Squint-Opera-by-Sibling_dezeen_784_4

Metal çerçeve, ofisin iç mekanında bölüntüler oluştururken yer yer bitkilere ev sahipliği yapıyor. Ekip bu bitkileri, dijital sistemlerden ilham alınarak kurgulanan mekanı “gerçeklik zeminine indirme” amacıyla kullanılmış. Aydınlatma rengi olarak seçilen eflatun da marka kimliğini yansıtıyor.

Fotoğraflar: Christine Francis