Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Zero sergisi kapsamında Gökyüzü Etkinliği gerçekleştirilecek. 23 ve 24 Ekim’de düzenlenen etkinlikte tartışmalara ve gökyüzü performanslarına yer verilecek.

“Gökyüzü Sanatı” kavramı, Zero akımının kurucusu Alman sanatçı Otto Piene’nin MIT’de yürüttüğü akademik çalışmaların bir uzantısı olarak ortaya çıkmış. Kavram Piene’nin sanat, bilim ve teknolojiyi bir araya getiren sanat pratiğinin yanı sıra, II. Dünya Savaşı’na dair yıkıcı tecrübelerinin de yeniden yorumu niteliğini taşıyor.

Piene savaş sırasında bombalara ve gece karartmalarına sahne olan gökyüzünün aslında insanın geleceğe dair olumlu hayaller kuracağı en büyük tuval olduğunu düşünmüş ve gökyüzü için eserler üretmeye başlamış. Piene, “Savaş sırasında gökyüzüne dair keyif duygularının yerini dehşet almıştı. Savaş bittiğinde ise gökyüzünü kutlama dürtüsü ve sevinci ortaya çıktı, bununla beraber de gökyüzü sanatı fikri.” sözleriyle ortaya attığı sanat akımını yorumluyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Zero sergisi kapsamında gerçekleştirilecek “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” de tartışmalara ve gökyüzü performanslarına yer verilecek. 23 Ekim 2015 Cuma günü küratör Beral Madra, ZERO kurucusu merhum Otto Piene’nin eşi sanatçı Elizabeth Goldring Piene, Laura Knott ve 2016 İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mark Wigley’in katılımlarıyla, ZERO’nun dünü, bugünü ve geleceği tartışılacak. 24 Ekim 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek gökyüzü performansındaysa sanatçılardan ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir ekip, Otto Piene’nin 1969 yılında yarattığı “Gökyüzü Sanatı” kavramıyla beraber ürettiği “Şişme Objeler”i helyumla şişirerek canlandıracak ve Emirgan’da gökyüzüne salacak.