İspanyol ürün tasarımcısı Miriam Estévez’in geliştirdiği ve ürettiği Fabric., çimento ve kumaş gibi birbirine zıt iki malzemenin bir arada kullanılması fikrinden yola çıkıyor. 

Dış mekan oturma birimi olarak düşünülen Fabric. koleksiyonu, tasarımcısı Estévez’in bir süredir üzerinde durduğu yapısal araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış. Estévez, araştırmasında kumaş gibi hafif ve esnek bir malzemenin yapısal anlamda herhangi bir taşıyıcı strüktür gerekmeksizin, tek başına nasıl bir oturma birimine dönüşebileceğine kafa yoruyor.

miriamestevezdesignboom04

Kumaşın dokusunu çimento için bir zemin olarak kullanarak ve taşıyıcılığı sağlayacak bir formdan yararlanarak bunu mümkün kılıyor. Kumaşı adeta ayağa kaldıracak şekilde düşünülen bu geometrik form, tekstil kadar sıcak bir malzeme ile çimentonun soğukluğunu başka hiçbir taşıyıcı strüktür olmadan birleştirebiliyor.

img_7_1438766492_6831fea76a95b034d4bf4c9f4351b7c2

Serinin her  parçası, kuru çimentoyla kaplı kumaş parçalarından meydana geliyor. Tasarımcı, kumaşı kalıp olarak kullandığı bir pufun etrafına kalın bir iple dikiyor. Dikilen puf, sonrasında su dolu bir kaba batırılıyor. Beş milimetre kalınlığındaki esnek malzeme, suyla tepkimeye girdiğinde hızlı bir şekilde sertleşerek formunu koruyor ve istenilen son şekline kavuşuyor. Fabric. koleksiyonu malzeme seçimiyle aynı zamanda su geçirmez ve yangına dayanıklı bir oturma birimi oluyor.

Fotoğraflar: © Miriam Estévez