Archstudio Çin’de terk edilmiş bir fabrikayı çağdaş sanatlar müzesine dönüştürdü. Sanatın dönüştürücü gücüne inanan ekip, fabrikayı saran şeffaf bir koridorla müzenin açık ve kapalı alanları arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiriyor.

Çin’in Zibo kentinde yer alan eski ilaç fabrikası, Archstudio tarafından The Great Wall Güzel Sanatlar Müzesi’ne dönüştürüldü. Fabrika binasının iç mekanına yapılan müdahaleler ve yapıya eklemlenen şeffaf koridor binayı yeni kimliğine kavuşturdu. Terk edilmiş yapı bundan böyle çağdaş sanat üretimlerine ev sahipliği yapıyor.

img_6_1444403382_0c58ef2b58c14d0cc371641b5b690cff

Tasarımda ön plana çıkan düşünce, endüstri yapısının strüktürünü korumak ve orijinal kimliğini yansıtarak ona yeni bir işlev kazandırmak olmuş. Yapının açık ve kapalı mekanları arasındaki etkileşimi kuvvetlendirmek amaçlanmış. Endüstri yapılarının kendi içlerine kapanan karakterinin yerine, mimarlar müzeye dönüştürdükleri yapıda insanların yapıyla kurdukları etkileşimi kuvvetlendirme fikri üzerinde durmuşlar.

Yapıya eklenen şeffaf kütle müzenin ana sirkülasyon aksını oluşturuyor. İç ve dış mekanlar arasındaki bağlantıyı da kuvvetlendiren bu geçiş yapının endüstriyel kimliğini dönüştürmek için yapılan en büyük müdahale olmuş. Yapıyı saran cam koridor, yer yer genişleyerek dinlenme alanı, kitap satış birimi gibi faklı işlevleri de barındırıyor. Ek yapının camla ve mat gri renkli çelikle kurgulanması da orijinal yapının gerisinde duran bir yaklaşım ortaya koyuyor.

3

Olduğu gibi korunan fabrika binasının kendisi de bu şeffaf koridor sayesinde müzenin bir ürünü haline geliyor. Ziyaretçiler müzeyi dolaşırken tarihi bir yolculuğa çıkıyor ve tüm dönüşümü gözlemleyebiliyor. İç mekanda yapılan müdahaleler de sergileme için kurulan bölücü duvarlar ve aydınlatma elemanlarıyla sınırlı tutulmuş. Yapının açık alanları da ağaçlarla yeşillendirilmiş, böylelikle yapı doğayla daha barışık bir görünüme sahip olmuş.

Fotoğraflar: © Wang Ning